Wyszukaj:

Praca magisterska pracy magisterskiej (nie)równa

Pójście tropem wspaniałym posunięciem

Praca magisterska może dotyczyć przeróżnych tematów i aspektów życia społecznego. Zwykle jest tak, że na kierunkach technicznych, ekonomicznych opisuje się pewne rozwiązania zastosowane w firmie, w której autor dzieła praktykował, odbywał staż. Pójście tym tropem jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ dysponuje się solidnym materiałem badawczym.

Realizatorzy misję podsumować

Inaczej jest w przypadku kierunków humanistycznych. Poza opisywaniem i analizowaniem pewnych zjawisk społecznych, które wymagają zorganizowania badań socjologicznych, przeważa praca odtwórcza. Autorzy mają za zadanie podsumować istniejący dorobek odnoszący się do danego problemu i uzupełnić go swoimi przemyśleniami, wnioskami i tezami. Dowodzenie tych ostatnich może się opierać na argumentach, które już ktoś (profesor, naukowiec) kiedyś gdzieś zaproponował.

Zależności kierunku, dodatkowo promotora

Widać więc, że tworzenie dzieła dyplomowego może wyglądać różnie. W zależności od kierunku oraz promotora opiekującego się autorem ten ostatni będzie musiał włożyć w przygotowanie dzieła mieć mniej lub więcej wysiłku i pracy, której nie sposób porównać w sposób mechaniczny. Istnieją natomiast kryteria, które pozwalają stwierdzić, że praca magisterska jest wartościowa w danej dziedzinie.

Oprócz tego istnieją pewne stałe elementy, standardy tworzenia prac i wszyscy autorzy bez względu na uczelnię czy kierunek muszą je wypełnić. To kanon, bez którego trudno sobie wyobrazić, aby promotor (a tym bardziej recenzent czy komisja) dopuścił studenta do obrony, czyli egzaminu dyplomowego.