Wyszukaj:

Z obroną pracy magisterskiej wiążą się pewne formalności

By zdobyć dyplom potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia oraz tytułu zawodowego, student musi przygotować pracę magisterską, którą przedstawia do oceny promotorowi oraz recenzentowi. O ile ten pierwszy na bieżąco sprawdza postępy nad tworzeniem dzieła, podsuwa uwagi, sugestie, o tyle drugi styka się z utworem dopiero po jego stworzeniu i zarejestrowaniu w dziekanacie.

Określa datę obrony, testu

W dziekanacie student zgłasza temat pracy oraz zostawia trzy egzemplarze dzieła - po jednym dla promotora, recenzenta i wydziałowego archiwum. Poza tym ustala datę obrony, czyli egzaminu dyplomowego. Zwykle wyznacza się ją w przeciągu 10-14 dni od momentu zgłoszenia pracy magisterskiej. W tym czasie recenzent zapoznaje się z utworem i formowana jest komisja egzaminacyjna.

Musi kilku organów uczelnianych uzyskać

Poza formalnościami w dziekanacie, gdzie żak składa gotowe dzieło oraz zdjęcia do dyplomu, student kończący studia musi załatwić też szereg innych spraw. Musi z kilku instytucji uczelnianych uzyskać potwierdzenie braku zaległości wobec nich. Oznacza to wizytę w bibliotece (lub bibliotekach - wydziałowej i głównej), kierownictwie administracji (odpowiadającym m.in. za akademiki, sprawy bytowe).

Tego, działalność magisterska może obroniona

Ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami student stawia się w dziekanacie i może w spokoju przygotowywać się do obrony. Jeśli bardzo mu zależy, a członkowie komisji wykażą dobrą wolę, termin egzaminu końcowego może zostać przyspieszony. Mało tego, praca magisterska może zostać obroniona wcześniej, np. rok, niż zakłada to tok studiów.