Korzystanie z różnych źródeł, materiałów i opracowań podczas pisania własnej pracy magisterskiej nie jest niczym złym ani dziwnym. Oczywiście jeśli powołujemy się na cudze słowa, należy to wyraźnie zaznaczyć. W przeciwnym razie można zostać posądzonym o plagiat, a z tym łączą się dość nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli jednak podamy tytuł i autora pozycji, z której korzystamy, wszystko jest w najlepszym porządku.
Jeśli w tekście pracy magisterskiej wstawiamy konkretny cytat lub nawet tylko powołujemy się na cudze przemyślenia czy też ogólnie przytaczamy ich treść, trzeba do takiego fragmentu tekstu sporządzić przypis. Przypis dolny wstawia się za pomocą kombinacji klawiszy CTRL + ALT + J. Przyciskamy tę kombinację ustawiając kursor po cytacie.
Raczej nie ma konieczności formatowania czcionki przypisu dolnego, ale jeśli chcemy to zrobić to robimy to dokładnie w taki sam sposób jak przy normalnym formatowaniu czcionki w tekście. W przypisach powinien być użyty ten sam rodzaj czcionki, jedyna różnica polega na tym, że jest ona mniejsza.
Warto także zapoznać się z podstawowymi zasadami sporządzania przypisów. Oczywiście jest kilka szkół, ale jeśli już wybierzemy jedną z nich, trzeba być konsekwentnym. Praca magisterska w żadnym razie nie może być chaotyczna.